Najbolji pilingi za lice - Saveti i prirodne alternative
Otkrivamo najbolje pilinge za lice - od kupovnih do domaćih recepata. Saveti za negu različitih tipova kože i rešenja za probleme sa mitiserima.
Najbolji pilingi za lice: Saveti za savršeno glatku kožu
Pravilan piling je ključna stavka u svakoj brizi o licu. Bez obzira da li imate masnu, suvu ili kombinovanu kožu, redovno uklanjanje mrtvih ćelija će vašem licu vratiti blistavost i mekoću. U ovom članku ćemo istražiti najbolje piling opcije - od kupovnih proizvoda do prirodnih alternativa koje možete napraviti kod kuće.
Zašto je piling važan?
Redovna eksfolijacija omogućava:
- Uklanjanje mrtvih ćelija kože
- Čišćenje pora
- Poboljšanje cirkulacije
- Bolju apsorpciju kozmetičkih proizvoda
- Smanjenje pojave mitisera i bubuljica
Kupovni pilingi koji se preporučuju
1. Balea enzimski piling
Ovaj enzimski piling bez granula savršen je za osetljivu kožu. Nanosi se na suvo lice, ostavlja 5 minuta, a zatim ispira. Mnoge korisnice ističu da ne isušuje kožu i daje efekt glatkoće.
2. Freeman piling sa aktivnim ugljem i crnim šećerom
Popularan mehanički piling sa vidljivim efektom čišćenja pora. Korisnice ga hvale zbog dubinskog čišćenja i prijatnog mirisa.
3. Bioten piling sa kajsijom
Blag piling sa prirodnim sastojcima, idealan za češću upotrebu (2-3 puta nedeljno). Ne isušuje kožu i prijatnog je mirisa.
4. Afroditin piling sa kostičicama kajsije
Efikasan mehanički piling sa finim česticama koje ne iritiraju kožu. Pogodan za sve tipove kože.
Prirodni piling recepti
1. Piling od kafe
Mešavina taloga kafe i malo vode ili ulja daje odličan piling efekat. Kofein deluje stimulativno na cirkulaciju, a piling je pogodan i za telo protiv celulita.
2. Med i šećer
Klasična kombinacija - kašika meda i kašika šećera. Med neguje, dok šećer deluje kao blag abraziv. Savršen za suvu kožu.
3. Palenta i jogurt
Mešavina kašike palente, kašike jogurta i nekoliko kapi ulja (kokosovog, bademovog ili maslinovog) daje izuzetno mekanu i glatku kožu.
4. Kukuruzno brašno i belance
Dve kašike kukuruznog brašna pomešane sa belancem daju čvršću teksturu koja dobro skida mrtve ćelije.
Saveti za različite tipove kože
Za masnu i problematičnu kožu
Tražite pilinge sa salicilnom kiselinom ili pilinge sa finim česticama koje neće dodatno iritirati kožu. Dobri izbori su Freeman charcoal & black sugar ili domaći piling sa limunovim sokom i morskom soli.
Za suvu i osetljivu kožu
Enzimski pilingi ili blagi mehanički pilingi sa uljima su idealni. Izbegavajte previše abrazivne proizvode. Domaći piling sa medom i uljem je odlična varijanta.
Za kombinovanu kožu
Možete koristiti blage do srednje abrazivne pilinge, fokusirajući se na masnije zone (T-zonu). Piling od jogurta i palente dobro funkcioniše za ovaj tip kože.
Česte greške pri pilingovanju
- Prečesta upotreba: Idealno je piling raditi 1-2 puta nedeljno za većinu tipova kože.
- Prejak pritisak: Ne trljati previše energično da ne bi došlo do iritacije.
- Neadekvatna hidratacija posle pilinga: Uvek naneti hidratantnu kremu posle eksfolijacije.
- Korišćenje istog pilinga za lice i telo: Koža lica je osetljivija i zahteva finije čestice.
Piling protiv mitisera - šta zaista deluje?
Iako piling može pomoći u sprečavanju nastanka mitisera, postojeći mitiseri se najbolje uklanjaju kod kozmetičara mehaničkim čišćenjem. Pilingi sa salicilnom kiselinom (kao Neutrogena pink grapefruit) ili aktivnim ugljem mogu pomoći u prevenciji.
Zaključak
Bilo da odaberete kupovni proizvod ili domaći recept, ključno je prilagoditi piling vašem tipu kože i njenim potrebama. Probajte različite varijante dok ne pronađete onu koja najbolje odgovara vašoj koži. Uvek slušajte svoje telo - ako primetite iritaciju ili prekomerno isušivanje, smanjite učestalost pilingovanja ili probajte blažu formulu.