HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Meta Blog 2024-04-19

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti o dijagnostici, lečenju i prevenciji.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu polno prenosivu bolest izazvanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine se javljaju na epitelnim ćelijama kože i sluzokože, najčešće u genitalnoj regiji, anusu ili ređe na testisima i drugim delovima tela. HPV virus ne može se detektovati analizom krvi, jer celokupni svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Klinička slika kod muškaraca i žena

Kod muškaraca se kondilomi najčešće javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre. Kod žena, nalaze se na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, a ređe unutar vagine ili na grliću materice. Kondilomi su obično mekani, izduženi, sa karfiolastom površinom beličaste ili ružičaste boje. U naprednijim stadijumima mogu postati voluminozni, što otežava lečenje.

Dijagnoza i moguće greške

Dijagnoza se postavlja klinički, a u nekim slučajevima potrebna su dodatna histološka ili imunološka ispitivanja. Postoje slučajevi gde lekari pogrešno interpretiraju promene – neke polipoze koje nastaju usled povećanog lučenja vaginalnog sekreta mogu biti pogrešno dijagnostikovane kao kondilomi. Zbog toga je važno tražiti drugo mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje je individualno i može trajati od nekoliko nedelja do godinu dana. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapija – spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
  • Laser – efikasan za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu
  • Topikalni preparati – podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluorouracil kreme
  • Hirurško uklanjanje – za veće ili uporne promene

Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne eliminiše virus iz organizma, već samo uklanja njegove manifestacije. Recidivi su česti, posebno kod osoba sa oslabljenim imunitetom.

HPV i trudnoća

Kondilomi se često javljaju kod trudnica zbog fiziološkog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, pri čemu su laserske vaporizacije sigurna metoda. Ako postoje izražene promene na grliću materice, vaporizacija se obično radi 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija: Vakcine protiv HPV-a

Dve vakcine (Cervarix i Gardasil) štite od najopasnijih kancerogenih tipova HPV virusa. Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Daju se u tri doze tokom šest meseci. Iako su vakcine dostupne u Srbiji, troškovi nisu obuhvaćeni iz obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Statistike i značaj vakcinacije

U Srbiji godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva raka grlića materice, što je ova bolest na drugom mestu po učestalosti uzroka smrti žena. Kliničke studije pokazuju da vakcine u 100% slučajeva sprečavaju pojavu raka izazvanog onim tipovima HPV-a protiv kojih su vakcinisane.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju kompleksan problem koji zahteva strpljenje u lečenju i svest o prevenciji. Ključne tačke su:

  1. Tražite drugo mišljenje kod dijagnoze
  2. Budite spremni na moguće recidive
  3. Razmislite o vakcinaciji, posebno ako pripadate rizičnoj grupi
  4. Redovno posećujte ginekologa radi preventivnih pregleda

Iako HPV infekcija može biti frustrirajuća, sa pravim pristupom i savremenim metodama lečenja, moguće je uspešno kontrolisati njen tok i sprečiti ozbiljne komplikacije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.